Historia Parafii

O parafii

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeplinie powstała w wyniku dekretu erekcyjnego J. E. Ks. Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego z dnia 25. maja 2005, o powołaniu do istnienia nowej parafii archidiecezji wrocławskiej z siedzibą w Rzeplinie, składającącej się z kościoła parafialnego w Rzeplinie, filialnego w Karwianach i wiosek przynależnych: Komorowice, Suchy Dwór, Szukalice.

Pierwszym proboszczem parafii został Ks. mgr Andrzej Ilnicki.

Społeczność Rzeplina, Szukalic, Komorowic i Karwian bardzo owocnie podjęła trud budowy nowej parafii w Rzeplinie. Siłami i wielkim zaangażowaniem parafian wybudowano zakrystię, oczyszczalnie ścieków, doprowadzono telefon, nowe przyłącze energetyczne, instalację odgromową. Wykonano parking, drogi wewnętrzne, ogrodzenie działki, przeprowadzono niwelację terenu i wycięto chaszcze sprzed ogrodzenia.

W poczet sponsorów parafii wpisało się wielu parafian. To oni indywidualnie ufundowali materiał budowlany na zakrystię, siatkę na ogrodzenie, wykopy pod oczyszczalnie ścieków. Sfinansowali prace budowlane, stolarskie i elektryczne oraz grzewcze przy zakrystii i kościele.

Kościół filialny w Karwianach powstał z inicjatywy i nadchnienia Ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza. Został zbudowany w roku 2004 staraniem parafian i Ks. Proboszcza Prałata Stanisława Dudka jako pomnik wdzięczności za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II.

Społeczność Karwian i Komorowic ufundowało dla kościoła m.in. wyposażenie liturgiczne: monstrancję, welon, kustodię, krzyż ołtarzowy i lichtarz, świece ołtarzowe, świecę roratnią, kropielnicę wejściową, patenę

Zobacz jak przy wysiłku i wsparciu wielu parafian budowaliśmy nasz kościół parafialny w Rzeplinie.

Dobrowolne ofiary dla rzecz parafii można przekazywać na konto:

• Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Miłosierdzia Bożego
  • Rzeplin, ul. Akacjowa 6
  • 55-020 Żórawina
  •  27 1500 1067 1210 6008 8624 0000
  •  0713164494
  •  rzeplin@archidiecezja.wroc.pl

• Czynna: wtorek i piątek po godz 19
  • Sprawy pilne załatwiane są po Mszy św w zakrystii lub na plebanii.
  • Proboszcz parafii
  • Ks. Mieczysław Michajluk

Serwis Parafii

• Za pośrednictwem tego serwisu Internetowego prezentujemy ważniejsze wydarzenia z życia religijnego naszej parafii chcąc aby strony niniejszego serwisu stały się swoistego rodzaju parafialnym pamiętnikiem, do którego każdy z przyjemnością będzie wracał.